festivalsibiu

Festivalul ”Cetăţi Transilvane Sibiu” are loc în perioada 28-30 august. Este a XV-a ediţie. Are loc în oraşul Sibiu.

 

fest_medieval_1

Cavaleri, domniţe şi menestreli vă vor întâmpina în acest weekend la acest festival.

Program:

Vineri, 28 august

10:00 – 23:00
Iarmaroc Medieval – Piața Mare
Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (România), Piața Mare
Tabără Medievală, Compania de Reconstituiri Istorice Crux Alba (Ungaria), Piaţa Mare
Tabără Medievală, Compania de Reconstituiri Istorice Chigot (Bulgaria), Piața Mare
Tabără Medievală, Anacronism (România), Piața Mare
Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare
Tabăra Medievală a celor mici, “Dumbrava Veseliei”, (România), Piața Mare
Atelierul meșterilor fierari – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
Atelierul meșterului dulgher – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
Atelierul meșterului pietrar – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare

12:00 – “Oraş, târg, cetate”, conferinţă, Invitat: Profesor Universitar Doctor Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (Sala Studio), durată aproximativă 60’
18:00 – “Însemne heraldice personale şi familiale”, Florinela Anca Vasilescu, Consilier Cultural, conferință interactivă cu atelier, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 90’

21:00 – PARADA FESTIVALULUI, TRASEU: PARCUL CETĂȚII (TURNUL DULGHERILOR) – BULEVARDUL NICOLAE BĂLCESCU – PIAȚA MARE

21:30 – Concert Ad Hoc şi Flavius Hosu – formulă scenică în premieră la Sibiu, Piața Mare (scenă), durată aproximativă 60′

22:30 – Spectacol pirotehnic, Crispus (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 20′

Sâmbătă, 29 august

10:00 – 23:00
Iarmaroc Medieval – Piața Mare
Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (România), Piața Mare
Tabără Medievală, Compania de Reconstituiri Istorice Crux Alba (Ungaria), Piaţa Mare
Tabără Medievală, Compania de Reconstituiri Istorice Chigot (Bulgaria), Piața Mare
Tabără Medievală, Anacronism (România), Piața Mare
Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare
Tabăra Medievală a celor mici, “Dumbrava Veseliei”, (România), Piața Mare
Atelierul meșterilor fierari – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
Atelierul meșterului dulgher – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
Atelierul meșterului pietrar – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
11:00
Festivalul celor mici: “Pinocchio”, spectacol de teatru interactiv pentru copii, Compania de Teatru Interactiv, (România), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’

11:40
Spectacol de dans, Metaphoric, (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’

12:00
„Cavalerii Evului Mediu – conflict şi organizare militară”, conferinţă, Invitat: Profesor Universitar Doctor Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 60’
Concert Bordo Sarkany (Ungaria), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’
Şcoala de dans medieval – Workshop interactiv, Nosa (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’

12:30
Demonstrație dresură păsări de pradă: uliu mexican, bufniţă africană, Grupul Axel (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60′
Concert Nomen est Omen (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 50’

13:30
“Dansul spadelor”, spectacol de dans, Anacronism (România), durată aproximativă 20’

14:00
Jocuri pentru copii şi adulţi, program interactiv, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’
Atelier pictură, Anacronism (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 120’

14:30
Spectacol de dansuri medievale, Nosa (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’
“Căpitanul Andreas şi soţia sa Catarina”, animaţie stradală – păpuşi medievale uriaşe, Asociaţia Culturală Bistriţa Medievală (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’

15:00
“Salvaţi cavalerul din turn”, spectacol de teatru stradal, Asociaţia Culturală Bistriţa Medievală (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’

15:30
Spectacol de dansuri medievale, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60’

16:30
Statui vivante, spectacol de animaţie teatrală, Asociaţia Culturală BIS (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60’
Demonstrație dresură păsări de pradă: uliu mexican, bufniţă africană, Grupul Axel (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60′

17:30
Demonstraţie tir cu arcul, Anacronism (România) – se desfăşoară în Tabăra Medievală Anacronism, durată aproximativă 120’
Expoziţie de arme şi armuri, program interactiv, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana, (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 30’
Prezentare arme medievale, program interactiv, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’ (se desfăşoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies)

18:00
“Tarotul între oracol şi instrument de terapie medieval”, conferinţă cu atelier, Florinela Anca Vasilescu, Consilier cultural, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 90’

19:00
“Visul lui Fundulea”, spectacol de Commedia dell’arte, Teatrul “Tony Bulandra” Târgovişte (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 50’
Statui vivante, spectacol de animaţie teatrală, Asociaţia Culturală BIS (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60’
Prezentare costumaţie medievală, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’ (se desfăşoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies)

20:00
Concert Bordo Sarkany (Ungaria), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 70’
Spectacol de dansuri medievale, Nosa (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’
“Căpitanul Andreas şi soţia sa Catarina”, animaţie stradală – păpuşi medievale uriaşe, Asociaţia Culturală Bistriţa Medievală (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’

21:30
Concert Nomen est Omen, (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’
Prezentare tabără medievală Crux Alba (Ungaria), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’
Prezentare tabără medievală Compania de Reconstituri Istorice Chigot (Bulgaria), durată aproximativă 30’
“Misterele nopții”, spectacol de teatru stradal, Anacronism (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 20’

22:15
Concert Obscurus Orbis (Letonia) – lansarea albumului “Secundum Artem”, Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 45’
Demonstraţie de lupte medievale, Companiile de Reconstituiri Istorice Crux Alba (Ungaria) şi Chigot (Bulgaria), durată aproximativă 30’
Spectacol pirotehnic, Fire Dream (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’

23:00
Salve de tun, Compania de Reconstituiri Istorice “Crux Alba” (Ungaria), Piaţa Mare

Duminică, 30 august
10:00 – 23:00
Iarmaroc Medieval – Piața Mare
Tabără Medievală, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (România), Piața Mare
Tabără Medievală, Compania de Reconstituiri Istorice Crux Alba (Ungaria), Piaţa Mare
Tabără Medievală, Compania de Reconstituiri Istorice Chigot (Bulgaria), Piața Mare
Tabără Medievală, Anacronism (România), Piața Mare
Tabără Medievală, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare
Tabăra Medievală a celor mici, “Dumbrava Veseliei”, (România), Piața Mare
Atelierul meșterilor fierari – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
Atelierul meșterului dulgher – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
Atelierul meșterului pietrar – Asociația “Casa Calfelor” (România), Piața Mare
12:00
“Breasla şi oraşele medievale”, conferinţă, invitat: Profesor Universitar Doctor Zeno Pinter, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (Sala Studio), durată aproximativă 60′
Statui vivante, spectacol de animaţie teatrală, Asociaţia Culturală BIS (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 90’
Spectacol de dans, Metaphoric (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’
Festivalul celor mici: “Aladin şi lampa fermecată”, spectacol de teatru pentru copii, Compania de Teatru Interactiv (România), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 40’
12:30
“Căpitanul Andreas şi soţia sa Catarina”, animaţie stradală – păpuşi medievale uriaşe, Asociaţia Culturală Bistriţa Medievală (România), Piaţa Mare, durată aproximativa 30’
Spectacol de dansuri medievale, Nosa (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’
“Salvaţi cavalerul din turn”, spectacol de teatru stradal, Asociaţia Culturală Bistriţa Medievală (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’
Coifuri, zale, scuturi – atelier de fierărie, Anacronism (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 120’
Regi, lorzi, clerici, cavaleri. Probe de costume – program interactiv, Anacronism (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 120’
Arcuri şi săgeţi – atelier de dulgherie, Anacronism (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Anacronism), durată aproximativă 120’
Concert Bordo Sarkany (Ungaria), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’
13:00
Concert Nomen est Omen (România), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 50’
Ateliere meşteşugăreşti: croitorie, tâmplărie, fierărie, dulgherie – program interactiv, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana), durată aproximativă 120’
Demonstrație dresură păsări de pradă: uliu mexican, bufniţă africană, Grupul Axel (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60′
Prezentare arme specifice perioadei medievale şi scurte lupte demonstrative cu fiecare armă în parte, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 45’

14:00
Prezentare dansuri medievale, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 30’
14:30
Demonstraţie de lupte medievale, Companiile de Reconstituiri Istorice Crux Alba (Ungaria) şi Chigot (Bulgaria), durată aproximativă 30’
Demonstraţie de tir cu arcul tradiţional – program interactiv, Grupul de Reconstituire Istorică Terra Ultrasilvana (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Terra Ultrasilvana)
Spectacol de dans, Metaphoric (România), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 30’
18:00
Demonstrație dresură păsări de pradă: uliu mexican, bufniţă africană, Grupul Axel (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60′
“Leacuri şi spiţeri de Ev Mediu”, conferinţă cu atelier, Florinela Anca Vasilescu, Consilier cultural, Casa Hermes, Piaţa Mică, nr. 11 (sala studio), durată aproximativă 90’
19:00
Concert Bordo Sarkany (Ungaria), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 50’
Spectacol de dansuri medievale, Nosa (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 30’
“D’ale lui Fundulea”, spectacol de teatru, Teatrul Patru (România), Piaţa Mare (scena din castel), durată aproximativă 50’
“Viclenia unui rege”, spectacol de teatru stradal, Anacronism (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în tabăra medievală Anacronism), durată aproximativă 20’
Statui vivante, spectacol de animaţie teatrală, Asociaţia Culturală BIS (România), Piaţa Mare, durată aproximativă 60’

20:00
Concert Obscurus Orbis (Letonia), Piaţa Mare (scenă), durată aproximativă 45’
Şcoala cu spadă – program interactiv, Anacronism (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în tabăra medievală Anacronism), durată aproximativă 60’
Lupte full contact în echipament medieval, lovituri reale … în deplină siguranţă, Paladinii de Terra Medies (România), Piaţa Mare (se desfăşoară în Tabăra Medievală Paladinii de Terra Medies), durată aproximativă 30’
21:00
Concert Lupus Dacus și Lupus Dacus Orchestra
Concert medieval – simfonic LIVE, în premieră la Sibiu
Piața Mare (scenă)
22:30
Spectacol pirotehnic, Crispus feat. Phlo & Roby & Pyro Events Team- Piaţa Mare